Urządzamy stanowisko gracza – jaka klawiatura sprawdzi się najlepiej?

Urządzamy stanowisko gracza - jaka klawiatura sprawdzi się najlepiej?

Osoby, które każdego dnia spędzają wiele godzin przed ekranem komputera, rozgrywając wirtualne pojedynki, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich komfort jest uzależniony od ergonomii stanowiska. Dlatego urządzając swoją strefę do gier, zwracają szczególną uwagę nawet na najmniejsze elementy. Wśród akcesoriów, w które każdy miłośnik gier musi się zaopatrzyć, obok standardowej myszki wymienia się klawiaturę. Jaka jednak sprawdzi się najlepiej i na co zwrócić uwagę podczas wyboru klawiatury gamingowej? Podpowiadamy.

Kiedy sprawdzi się klawiatura membranowa?

Jednym z popularnych typów klawiatur wykorzystywanych przez graczy są modele membranowe. Cieszą się one dużą popularnością głównie ze względu na ich przystępne ceny. Jak sama nazwa wskazuje, pod klawiszami w takich modelach znajdują się gumowe membrany. Dlatego wersje takie są ciche i lekkie. Bardzo często mają również kompaktowe rozmiary. Ich wadą jest jednak mniejsza precyzja i szybkość reakcji niż w wersjach mechanicznych. Zwłaszcza tańsze modele nie mogą pochwalić się też dużą wytrzymałością. Klawiatura gamingowa membranowa sprawdzi się jednak w grach, w których nie jest potrzebna duża szybkość, czyli na przykład w strategicznych tytułach. Najlepsza klawiatura gamingowa dla każdego gracza powinna cechować się innymi parametrami. Dlatego dopasowując ten element, warto uwzględnić swoje potrzeby i oczekiwania.

Kiedy sprawdzi się klawiatura mechaniczna?

Urządzając stanowisko gracza, możemy postawić również na mechaniczną klawiaturę. W przypadku takiego modelu pod każdym klawiszem umieszczany jest niezależny przełącznik mechaniczny. Od tego, jaki typ tego akcesorium zostanie w danym modelu wykorzystany, zależy charakterystyka pracy i siła nacisku klawiatury. Gracze cenią sobie mechaniczne wersje za dużą wytrzymałość i długą żywotność, ponieważ klawisze mogą w nich wytrzymać nawet do 50 milionów kliknięć. Dodatkowo szybko powracają do pozycji początkowej, co ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania klawiatury mechanicznej. Jej dużą zaletą jest więc błyskawiczna reakcja na kliknięcie, a tym samym większa precyzja i szybkość ruchów.

Przeczytaj także:  Poradnik do gry ZELDA: Breath of the Wild

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa?

Podczas wyboru klawiatury musimy zastanowić się również, czy stawiamy na model przewodowy, czy bezprzewodowy. Większość wersji przeznaczonych dla graczy posiada przewód, ponieważ takie połączenie minimalizuje wszelkie opóźnienia, co jest szczególnie istotne podczas gier zręcznościowych oraz sieciowych. Dlatego, jeżeli zależy nam na tym, aby od wciśnięcia klawisza do reakcji upłynął jak najkrótszy czas, możemy wybrać klawiaturę przewodową. W modelach bezprzewodowych z kolei czasami dochodzi do opóźnień w rejestrowaniu akcji, a nawet zerwania połączenia w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego nie gwarantują one tak dobrej stabilności i szybkości reakcji jak wersje przewodowe.

Wybierając klawiaturę, która będzie wykorzystana na stanowisku dla gracza, warto zwrócić uwagę na ergonomię takiego modelu, a także czy posiada on odpowiednie podświetlenie. Opcja sterowania kolorystyki klawiszy może być efektownym elementem takiego akcesorium. Z kolei, aby zwiększyć komfort gry, producenci stosują w nich specjalne podpórki pod nadgarstki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *